Religia katolicka była i pozostaje jednym z głównych filarów polskiej kultury i tożsamości narodowej.
Wiara religijna podsycała płomień Polski nawet wtedy, gdy kraj został wymazany z mapy podczas trzeciego rozbioru w 1795 r., a także w okresie, gdy naród polski podlegał dwóm wielkim totalitaryzmom XX wieku, nazizm i komunizm.
Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu Polska była jednym z niewielu dużych krajów katolickich, które nie miały dużego pomnika Chrystusa. Na przykład Hiszpania ma cztery, z których najsłynniejszym jest Wzgórze Aniołów w Getafe. Pomniki Jezusa znajdują się nawet w tak odległych miejscach, jak Korea Południowa (Wolmyeongdong) i Indonezja (kraj z większością muzułmańską, ale mający trzy pomniki Chrystusa).
Polski ksiądz katolicki Sylwester Zawadzki był głównym propagatorem ostatecznego wyniesienia Polski na światową mapę wielkich pomników Chrystusa. Ksiądz Zawadzki został mianowany proboszczem parafii kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej (zachodnia Polska) w lipcu 1981 roku, kilka miesięcy przed dekretem komunistycznej dyktatury Wojskowy Ustawy, która wywołała falę represji wobec prodemokratycznych protestów katolickiego związku zawodowego „Solidarność”. Ksiądz Zawadzki aktywnie włączał się w protesty, organizując msze patriotyczne, choć coś takiego mogło kosztować go życie, o czym świadczy zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r..
W 2000 roku ksiądz Zawadzki rozpoczął promocję budowy pomnika Chrystusa Króla, mając na celu wykonanie go większego od słynnego Chrystus Odkupiciela z Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii, który mierzy 38 metrów, oraz Chrystusa Zgody z Cochambamba w Boliwii, który mierzy 40,4 metra. Za projekt pomnika odpowiadał polski rzeźbiarz Mirosław Kazimierz Patecki.
W odróżnieniu od innych dużych pomników, Chrystusa Króla w Świebodzinie wzniesiono w całości z datków prywatnych z różnych krajów świata. Prace rozpoczęto od usypania z kamieni i gruzu kopca o wysokości 16,5 metra. Ksiądz Zawadzki chciał, aby liczby na tym pomniku miały znaczenie. Cokół podzielony jest na pięć pierścieni, reprezentujących pięć kontynentów. Statua miałaby mieć 33 metry wysokości, po jednej na każdy rok życia Jezusa i zwieńczona 3-metrową złotą koroną, po jednej na każdy rok życia Jezusa działalność publiczną Mesjasza. W sumie całość miałaby wysokość 52 metrów, co czyniłoby go największym pomnikiem Chrystusa na świecie.
Po latach planowania i budowy pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie został odsłonięty 21 listopada 2010 roku i poświęcony przez ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego prałata Stefana Regmunta. Posąg wykonany jest z betonu siatkowego, jest koloru białego i szacuje się, że waży 440 ton. Podobnie jak Chrystus Król w Świebodzinie, Chrystus Król w Świebodzinie podniósł ręce, nadając mu majestatyczny wygląd. Podczas poświęcenia Prała Regmunt stwierdził: „Pomnik jest widzialnym znakiem wiary w Chrystusa”. Tutaj możesz obejrzeć film Eagle Eye Drone przedstawiający pomnik z widoku z drona :
---
Główny obraz: Eagle Eye Drone.
|
Skomentuj ten post: