Grupa składa się z 265 dzieci z terenów górskich Podhala

Pięć patriotycznych i chrześcijańskich pieśni w wykonaniu Małej Armii Janosika, dużego polskiego chóru dziecięcego

EspEng 28·12·2024 · 16:36 0

Mam zróżnicowany gust muzyczny, który obecnie nie jest popularny i cieszę się, że zespół, który śledzę, zyskuje sławę.

Chrystusa Króla w Świebodzinie, ogromny pomnik Jezusa w zachodniej Polsce
Kaplica św. Kingi w Wieliczce: spektakularny podziemny kościół w Polsce

W ostatnich dniach filmik polskiego chóru dziecięcego stał się popularny w mediach społecznościowych i zyskał wiele wyświetleń. Na filmie widać występ tego chóru podczas koncertu bożonarodzeniowego w kościele św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju, na Podhalu w województwie małopolskim, regionie znanym z bogatego folkloru. Tutaj możesz obejrzeć cały film, w którym chór śpiewa polską kolędę „Jezusa Narodzonego”:

Po raz pierwszy nie musiałam szukać nazwy zespołu, gdy usłyszałam coś, co mi się spodobało, bo śledzę ten chór od lat na YouTube i często słucham ich muzyki podczas jazdy samochodem: Nazywa się Mała Armia Janosika. Nazwa nawiązuje do Juraja Janosika, legendarnego karpackiego rozbójnika z końca XVII wieku, który jest, można by rzec, Robin Hoodem krajów słowiańskich. Zespół składa się z 265 dzieci w różnym wieku, co czyni go największym chórem dziecięcym w Polsce.

El Mała Armia Janosika kultowa muzyka tradycyjna z Podhala dedica gran parte de su repertorio a canciones patrióticas y católicas. Podéis ver a continuación otros cuatro buenos temas de ese coro.

Zacznę od piosenki, która sprawiła, że ​​odkryłam ten chór kilka lat temu, gdy szukałam na Youtube polskiej pieśni patriotycznej: „Białe Róże”. W niej kobieta tęskni za mężem, który poszedł na wojnę i zginął na froncie. Piosenka stała się popularna w Legionach Polskich podczas I wojny światowej. Podczas II wojny światowej pieśń tę śpiewali polscy żołnierze na wszystkich frontach. Przyznaję, że trudno mi jej słuchać bez wzruszenia, ponieważ ma bardzo smutny tekst, a chór śpiewa ją bardzo dobrze:

Warto zauważyć, że w tym nagraniu dzieci pojawiają się w opaskach z polską flagą, ponieważ piosenka została nagrana w 2018 roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Druga pieśń jest bardzo popularną pieśnią katolicką w wielu krajach. W Polsce nazywa się „Barka” i była pieśnią bardzo cenioną przez św. Jana Pawła II. Chór nagrał tę pieśń podczas pandemii w 2020 roku, z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego papieża:

Teraz przechodzimy do medleyu polskich pieśni patriotycznych, które Mała Armia Janosika opublikowała na Youtube w listopadzie. Ten medley zawiera pieśni z czasów I wojny światowej. Piosenki słyszane w teledysku są następujące, w tej kolejności: „Wojenko, wojenko”, „Szara piechota” (która nawiązuje do koloru mundurów Legionów Polskich Armii Austro-Węgierskiej), „Przybyli ułani pod okienko” (pełna temperamentu pieśń polskiej kawalerii) i „My, pierwsza Brygada” (piosenka z 1917 roku, która jest hymnem Wojska Polskiego od 2007 roku):

Na koniec „Walczymy do końca” – pieśń patriotyczna wydana przez Małą Armię Janosika na rzecz reprezentacji Polski w piłce nożnej w październiku 2022 r.:

Życzę wszelkich sukcesów temu dziecięcemu chórowi, który nie tylko podtrzymuje tradycje swojego regionu, ale także zachowuje tożsamość swojego narodu.

---

Zdjęcia: Mała Armia Janosika.

Subskrybuj tego bloga za darmo! Mamy już ponad 5.000

Skomentuj ten post:

Musisz się zalogować, aby komentować. Kliknij tutaj aby się zalogować. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, tutaj możesz założyć konto użytkownika.